Nemrég elkezdett fájni a vakbelem környéke. Pont úgy, pont ott. Eleinte nem mentem el megnézetni, mert sejtettem, hogy ebből műtét is lehet. Helyette csendben elkezdtem aggódni a szokásos dolgok miatt: – mi lesz, ha altatni kell – ez kb. a kizárt dolog kategória nálam, fogok-e tudni sportolni ha túl sokat tökölök, és mégis fel kell vágni + egy sor klasszikus para, ami egy műtétgyanús ember fejében megfordul.
Aztán tíz év után először csak elmentem az orvoshoz. A kb. két óra váróban töltött idő csodát tett: majdnem minden fájdalmam elmúlt, de mégis érdemes volt elmenni, mert ért egy nagyon tanulságos élmény: hallgattam, hogy miről beszélnek a betegek. A szerencse az, hogy már teljesen jól voltam, amikor két Hölgy pont arról kezdett el beszélni, hogy a halogatott vakbélműtétnek milyen következményei lehetnek…
Akkor határoztam, hogy arról a témáról, ami a gerincesek közt az orvosi várókban a leggyakrabban előfordul, hamarabb kell írni,mint terveztem:
Igaz-e, hogy az első gerincsérv műtét után jönni fog a többi is?
Az ADT kezeléseken minden porckorongsérv műtét elkerülésén dolgozó ember elmondja, hogy amikor a komoly fájdalmak között a reumatológián/idegsebészeten ül, akkor mindig van ott egy-két betegtárs aki a sokadik műtétjére vár. Ez több, mint nem biztató dolog számukra, pedig a műtét tényleg egy nagyon gyors megoldása lehet a porckorongsérves tüneteknek.
Az aggodalmat az okozza, hogy mikor a reumatológiai váróban beszélgetésbe elegyednek az emberek, mindig előkerül az a tipikus “nagytudású”, aki az elkeseredett hősünket megpróbálja még jobban romokba dönteni, és a következő sorsot vetíti előre:
“1. ha már kijött a sérv, akkor annak úgyis műtét a vége
2. ha már egy műtét volt, akkor úgyis jön a többi.”
3. ez már sosem lesz az igazi…
Szerintem az átlagnál jóval toleránsabb figura vagyok, de az ilyeneket büntetném. A tapasztalatom az, hogy van egy embertípus, aki egyedül a saját felelősségről nem képes tudomást venni, viszont minden külső körülményt hibáztatni tud a vele törtétekért. Ők azok is, akik a váróban riogatnak, pedig a porckorongsérv – ellentétben a vakbélgyulladással 😛 – az a problémakör, ahol nagyon is rajtad múlik, hogy mi lesz a dolog végeredménye, és ha ne adj isten egyszer megműtöttek, akkor elkerülöd-e, hogy lesz-e következő. Arról, hogy a műtétet hogyan lehet elkerülni, már rengeteg anyag van itt a porckorong.hu-n, de most fókuszáljunk arra, hogy mire érdemes figyelni, ha már túl vagy ezen:
Hogyan lehet elkerülni egy porckorongsérv műtét után a kiújulást?
Ez a bejegyzés az első műtétet követő újabb gerincműtétek elkerülésére ad egy lényeglátó ütemtervet:
Te láttad már, hogy
Megújult a Gyógyítsd meg az
ágyéki porckorongsérved oktatócsomag?
Ez A TELJES MEGOLDÁSRENDSZERÜNK ÁGYÉKI (DERÉKTÁJI) PORCKORONGSÉRVESEKNEK
Ha odafigyelsz a következő pontokra, akkor nagyon jó esélyed van a további műtétek elkerülésére.
1. Ne hidd, hogy a műtéttel megoldódott a problémád:
A sérv nagyon hosszú ideig, akár évtizedekig is tünetmentes lehet.
A gerinccsatornában a legtöbb embernél egész sok a hely, a porckorong így jó sokáig boltosulhat befelé anélkül, hogy bármilyen gondot okozna. Mire előjönnek tünetek, addigra a sok ülés/hajolás/vezetés következtében ezért már nem csak a porckorongod sérült, hanem a stabilizáló szalagrendszer, és az az ideg-izom rendszer is, melynek a sérves tünetek szempontjából sokkal több szerepe van, mint magának a sérvnek.
A műtétet általában jó pár kör sikertelen műtét nélküli – konzervatív – kezelés előzi meg, így mire a műtét eljön, az embernek már a t%!+ke tele van az egésszel:
- Elege van a fájdalomból,
- a kimaradt a munkából,
- elhanyagolta a háztartást,
- sír a gyerek,
és már azt mondja, hogy minden jobb dolga van, mint a sikertelen kezelésekkel tovább vacakolni.
Ilyenkor a legtöbben már akarják a műtétet.
( Azt legtöbbször nem tudják, hogy az általuk korábban igénybe vett konzervatív kezelések döntő többsége nem nyúl hozzá a probléma valódi fájdalomfüggő tényezőihez, a hetvenes évek már rég túlhaladott tudományos koncepciójára épül, ráadásul a legtöbb kizárólag a tünetekkel vagy a sérv következményeivel foglalkozik, így – érdemi eredmény nélkül – nem meglepő a csalódás és az elkeseredés, de ez most nem ennek a bejegyzésnek a témája… )
A műtét után akár egy csapásra elmúlhat a fájdalom, így az ember csak eleinte fogadkozik….
Ezek a fogadalmak általában addig tartanak, amíg az ember nyakába szakad a kieső feladatok tevékenységek sora. Az “emlékeztető” fájdalom hiányában gyorsan visszaül az ember a régi székébe, a görnyedésével továbbra is tolja a porckorongjait a gerinccsatorna felé, az idő telik, és máris jön a tipikus három műtét utáni baj egyike.
1. Új helyen kialakuló sérv:
Mivel a műtét előtti életmód nem csak a műtött porckorongot rombolta,hanem az ágyéki szakasz többi porckorongjára is hatott, lehet, hogy a műtét után továbbra is fellépő azonos erőhatás következtében „célba ér” egy másik porckorong. Ennek semmi köze a műtéthez, sokkal inkább a korábbi, és az egyenletben maradt rossz ülőhelyzethez, tartáshoz, terheléshez. Ha ez az eset alakul ki, az rém kellemetlen, de legtöbbször egyetlen ember felelőssége: a gerinc tulajdonosáé, aki nem változtat az életmódján, ülőhelyzetén, stb…
2. A kiújuló sérv:
Ha a műtét után az ember nem iktatja ki a gerincét nap mint nap érő erőket, akkor a műtét következtében kialakuló hegszövet mellett/alatt/felett könnyebben kialakul egy új sérv, hiszen a megpiszkált rendszer ritkán lesz annyira strapabíró, mint a teljesen gyári alkatrész. Látni kell: itt sem a sérves tünetet megoldó műtét a hibás, hanem az, hogy továbbra is a rossz erők hatnak. Azok meg a legtöbbször azért hatnak, mert nem figyelsz oda.
3. A kisízületi irritáció:
A porckorong a műtét előtti évek hibás terheléstől – ez döntően a görnyedő munkakörnyezet – nem csak sérvesedik, hanem vizet is veszít, lelapul. Ideális esetben részben a porckorong tartaná távol az egymás felett álló két csigolyákat, de lelapulva azok „összébb csúsznak” ami könnyen vezet a csigolyákat összekötő kis ízület irritációjához. Ez nem ritka jelenség, kellemetlen fájdalmat okoz egy helyben álláskor, homorításkor, járáskor.
A probléma ezzel a kérdéskörrel az, hogy az, hogy gerinc fáj-e, leginkább az határozza meg, hogy a csigolyákat mozgató, egymástól eltartó, ezzel a porckorongokat és az ízületeket tehermentesítő izmaink hogyan, és milyen sorrendben feszülnek meg. Ezt az idegrendszerünk szabályozza, egy jellemzően gyerekkorban, a mozgásfejlődés és a növekedés közben megtanult minta szerint. A dolognak egyetlen szépséghibája van: ezek közül az izmok közül a legfontosabb nem ér hozzá közvetlenül a csigolyákhoz, hanem egy nagy kötőszövetes lemezen keresztül “húzza” őket azokra a megfelelő helyekre, ahol a porckorong, és az ízület is jól érzi magát.
A kötőszöveti rendszernek ahhoz, hogy ezt a funkcióját el tudja látni, folyamatos mozgásra, húzásokra van szüksége. Ha nincs letapadva, ha jól müködik, akkor tudja ezt a finom “csigolyaelpakoló” funkcióját ellátni. Ha letapad, ha a rostjai “összeragadnak” ( cross link, adhézió) akkor a dolog egyre kevésbé lesz hatékony, ami a gerinc komoly működési zavarát okozhatja.
A műtét pont ennek a kötőszövetes lemeznek az átmetszésével kezdődik, ami egy kevésbé rugalmas heggel gyógyul, így a műtét után szinte biztosra vehető, hogy a gerinc stabilitása gyengül, és kitettebb lesz a szegmentális instabilitás kérdéskörének. A dolog rehabilitációja így elengedhetetlen, és mozgásterápiás szempontból jóval nehezebb ügy, mint egy porckorongsérv ( műtét nélküli) kezelése. Ezért érdemes megfontolni, amikor a gyors megoldásnak TŰNŐ műtétet fontolgatjuk, amikor az még nem “kötelező”.
És a lényeg:
Nézzük meg, hogyan lehet tenni ezek ellen a problémák ellen.
1. Az új – másik szegmentben lévő – porckorongsérv kialakulásának megelőzése:
Ennek érdekében a következőt kell tenni:
– ne tartozz a felelőtlen 80%- ba, hanem a műtét után komolyan kapj észbe és lásd be: ha ugyanúgy éled/ülöd az életed, akkor szinte garantáltan számíthatsz a további sérvek kialakulása is.
– Ennek elkerülése érdekében semmi más dolgod nincs, mint maximálisan betartani a porckorong.hu-n leírt ülési elvek szabályait. Ha megszünteted az okot, akkor megszűnik a kóros terhelés egy része, és ezzel már rengeteget tettél az ügy érdekében.
– Ennek a részletes módját és hogyanját megtalálod az ingyenes email tanfolyamban.
( ha még nem iratkoztál fel rá, mindenképp tedd meg – itt nem bombázunk marketingbaromságokkal, hanem szín tiszta praktikus tudást kapsz. A videó 4 részből áll, összesen több, mint fél óra, de szánd rá az időt, mert rengeteget ad)
– Ha már műtöttek, akkor az itt olvasottak betartása véleményem szerint nem annyira választandó opció számodra, sokkal inkább SZABÁLY! Hogy mi történhet, ha mégsem figyel erre az ember: hallgasd meg a reumatológia várójában a kiújulásokkal riogató emberek történeteit. Szerencsére ők kizárólag erről a kellemetlenebb esetről mesélnek. 🙂
2. Az műtöttel azonos magasságban kialakuló sérv megelőzése:
A teendő azonos, mint a fenti esetben! Egy percig ne hidd, hogy ha „ráküldöd” a már műtött porckorongra pont ugyanazt a külpontos nyomást és az előre helyezett fej nagy súlyát, akkor az nem fog újra sérülni. A pszichológiának van egy wishful thinking elnevezése, ami a csodaváró gondolkodásra utal. Leegyszerűsítjük az életet, és várjuk, hogy majd minden magától jó lesz. Viszont a fizika törvényei könyörtelenek: ha az erő ugyanaz, a rendszer pedig picit gyengébb, akkor ha nem változtatsz, akkor jó eséllyel sérülni fog.
A teendőd ennek az elkerülésére ugyanaz, amit a fenti esetnél írtam: az ülés szabályainak a maradéktalan és kötelező jellegű betartása. Erről az ingyenes email tanfolyamban és a tudástárban találsz részletes – és nagyon betartani javasolt információt.
A másik fontos pont a gerinc stabilitásért felelős fűző működésének a visszaállítása.
Ez a témakör egy elég nagy művészet, rengeteget fejlődött a tudomány ebben a kérdésben, így ha már túl vagy a rehabon, és eljött az idő, hogy szabadon mozoghatsz a műtét után, akkor egy NMPT instruktor órájának a meglátogatását javaslom. Az óra nem gyógytorna, hanem vagány edzők által tartott “sportos” gyakorlás, aminek viszont egyetlen célja van: visszaállítani azt a fűzőműködést, ami leveszi a porckorongokról a terhet. Ez, és a jó ergonómia kialakítása nagyon erős kombó.
3. A porckorong lelapulásából származó fájdalmak elkerülése:
Ennek a megelőzése egy picit nehezebb ügy, de szerencsére legtöbbször még műtét után is megoldható. A lelapuló porckorong miatt közelebb kerülő kisízület irriációja ott helyben derékban, esetleg onnan picit felfelé a következményesen megfeszülő izomfeszültség formájában, és néha lefelé sugárzó izomfeszülésekkel fájdalmakkal ad tünetet. A szegmentális instabilitás álláskor derékfájást, leülési, “kiroppantási igényt” okoz.
Ennek elkerülésére jók lehetnek a következő eszközök:
– a környék anyagcseréjét feljavító sportok gyakorlása – túrázás egyenetlen talajon, úszás, labdajátékok, torna, aerobic/fitness, pilates, egyenetlen talajon laza kocogás stb… Különösen fontos a gerinc kis rotátorainak a megerősítése. ( multifidus csoport – a tünetek döntően a meglétükön v. nemlétükön múlnak)
-A gerinc rendszeresen nyújtása: nyújtózkodások reggel – este, munka után. (Erre egy gyakorlatot találsz az ingyenes tanfolyamban, és a gerincsérv megelőző torna videónkban. A célja egy transversus abdominis nevű izom aktiválása, ami a gerinc egyik fő stabilizátora, ami lelapult porckorong esetén is képes stabilitást adni)
– A legcélszerűbb eszköze a megelőzésnek az NMPT, ami pont azoknak a fűzőknek az aktiválásáról szól, ami leveszi a terhet a porckorongról, és elejét veszi az instabilitásnak.
– és ez esetben is hatványozottan oda kell figyelni az ülés szabályaira, mert ezzel vesszük elejét a további lelapulásnak. (degeneráció)
Kiújulás más gerincszakaszokon:
A gerinc egy egység, aminek a részei számos módon hatnak egymásra. Ha az egyik szakaszon sérv alakult ki, akkor szinte kizártnak tartható, hogy a többi szakasz működése megfelelő. Ha a derekunk évekig nem állt jó helyzetben, mert pl. nem tartotta már a stabilizáló izomfűző, akkor szinte biztos, hogy a nyaki gerinc tartása is rossz. Ilyenkor az ágyéki gerincműtét természetesen nem javítja ki a nyak tartását, így idővel jelentkezhetnek tünetek. Ezért gyakori a “vándorfájdalom”. Érdemes egyszer rászánni az időt a test teljes balanszolására, a tartáshibák és mozgásminták korrekciójára.
Erre leginkább az NMPT ( natural movement pattern training) -t javaslom. A rendszer lényege azokat a mintákat visszakapcsolni, melyek a macskádnál – kutyádnál szépen működnek: ahol az izomfűző támogatja meg a gerincet. Ezt az ülő munka során elveszítjük, a tartásunk átalakul, és egy idő után a gerinc porckorongjain és szalagjain fogunk lógni. Ez a melegágya rengeteg degeneratív gerincbetegségek. Az NMPT instruktorok nem gyógyítanak, így már a műtéti rehab után érdemes megkeresni őket. A dolguk az, hogy visszaállítsák a gerinced természetes működését, és ezzel megelőzzenek rengeteg kiújulást, problémát, túlterhelést. Talán a legérdemesebb dolog rászánni a rendszer megtanulására pár hónapot.
Összefoglalva:
A sérv nagyon sokáig tünetmentes, fájni legtöbbször csak előre haladottabb állapotban fáj. A műtét az ideggyök sérv általi nyomásának felszabadításának eszköze. A legtöbb esetben hibátlan megoldása a kérdésnek, de tudni kell, hogy a teljes probléma nem lesz megoldva vele!
A műtét megoldja a gyöki nyomást, de ha utána pont ugyanúgy, pont ugyanaz a terelés hárul a kérdéses területre, akkor előfordulhat, hogy:
a.) az a porckorong is gyököt fog érni, ami a műtét előtt még nem adott tüneteket.
b.) egy picit sérülékenyebb lehet a műtött porckorong, így ha ész nélkül ráborítjuk ugyanazt a terhelést, akkor a műtéti terület alatt/felett/mellett könnyebben sérvesedik.
A megoldás tehát az, hogy műtét után nagyon oda kell figyelni az ergonómiai szabályokra, és – ez a nagy titok – be is kell tartani őket.
A dolog másik része, hogy vissza kell állítani azt a mozgásmintát, ami tehermentesíti a porckorongokat. ( NMPT) Innentől kezdve nem fognak olyan erők fellépni, melyek a porckorongot a gerinccsatorna felé tolják. Azoknak az embereknek, akik erre odafigyelnek, jellemzően egészséges is szokott maradni a gerince – műtét után is.
Végül egy sztori, csak a jó példa kedvéért:
Egy ismerősöm egy pocakos, negyvenes ember volt. Elkényelmesedett életet élt, majd hirtelen meg kellett műteni egy nyaki gerincsérvvel. Borzalmas fájdalmai voltak, így pár csigolyáját összelemezelték, ami azonnal elmulasztotta a fájdalmait. Ettől pont úgy elkezdte elengedni magát a műtét után, mint a legtöbb sérves ember, de “szerencsére” pár héttel a műtét után egy rossz mozdulat miatt becsípődött az egyik nyaki kisízülete, amitől érthető mód rendkívül megijedt: azt hitte a sérve újult ki.
- Onnantól odafigyelt: elkezdett odafigyelni az ergonómiára, és már be nem ülne az autójába deréktámasz nélkül.
(egy idő után a nem túl jó ülésű autóját is lecserélte) - Elkezdett erősen NMPT-zni, és kijavította a tartását
- Aztán elkezdett sportolni. Először csak lightosan, majd megcélozta a hasának a leadását.
- Aztán ráérzett a dolog ízére, és látványosan leadott húsz-huszonöt kilót.
- Aztán negyven éves kora után újra kezdte a kedvenc – már elfelejtett – kamaszkori sportját.Hogy mi az, azt nem szeretném elmondani, mert hamarosan indul a sportág ez évi senior világbajnokságon, és ha megnyeri – akkor felismerhetővé válik..
Ő a tökéletes példa, hogy ezt lehet így is! 😉
Ő biztosan nem fog riogatni senkit a reuma várótermeiben….
Kedves Máté!
Napok óta olvasgatom a különböző témaköröket, igazán lenyűgöző az a sok ismeret, amit itt kaptam. 64 éves vagyok, 25 éves korom óta évente egyszer-kétszer "becsípődik" a derekam. Tavaly 3 hónapig, szinte alig tudtam rendesen mozogni. Akkor készítettek először röntgen felvételt, ezen derült ki, hogy a lumbális 5. csigolyám el van csúszva 7 mm-rel a hasfal felé. A reumatológián azzal vigasztaltak, hogy még 3 mm és mehetek műtétre. Sajnos ezzel kapcsolatos információkat nem találtam itt (vagy csak elkerülte a figyelmemet). Tudom, hogy ez egy porckorongsérvvel foglalkozó oldal, de reménykedek, hátha tudok kapni olyan információt, hogy nem reménytelen a helyzetem. Legalább két naponta végzek gerinctornát, ez azért kicsit tud szinten tartani, de ez sem sikerül mindig. Reménykedek. Üdvözlettel: Ferenc
Kedves Ferenc!
Igen, csigolya ívszakadásról tényleg nincs még fent anyag, de elég gyakori a dolog, így hamarosan teszünk egy blogbejegyzés erejéig teszünk erre is egy kitérőt.
A helyzetéről az orvosa fog tudni pontos tájékoztatást nyújtani, én csak a nagy átlagokról tudok írni:
Spondylolisthesisnek nevezik ezt a csúszást. Ilyenkor a csigolya hátsó, ív része valamiért megszakadt- ált. így születik az ember- és mivel a kereszcsont teteje előre lejt, az 5-ös ágyéki csigolya ilyen esetben könnyedén “lecsúzdázik” a hasüreg felé. Ez nagyon komoly gond lenne, ha a testünk nem lenne ennyire jó és túlbiztosított szerkezet. A problémát a sok gerincszalagunk egy emberként kezdi el rögzíteni, így a legtöbbször semmi gondot nem is okoz. / kivéve amikor igen, mert akkor az nagy baj, de az Ön esetében vlsz. szerencsére nem erről lesz szó / A lightosabb lefolyás az, amikor a szalagok szépen megfogják X mm csúszott állapotban az L5-ös csigolyát, de a keresztcsont teteje és az L5-ös csigolya alja között ott az S1-es ( legalsó) porckorongunk. Szerencsétlen egyedül kénytelen elvinni azt a nyíró erőt, amit a csúszás rá gyakorol. A porckorongok rossz tulajdonság, hogy ha nagy terhelés éri őket, akkor szép lassan vizet kezdenek veszíteni, és lelapulnak. Ha lelapulnak, akkor az egymás felett álló két csigolyát összekötő kisízület összecsúszik, és annak az érzékeny tokja könnyen becsípődik. Az esetek döntő többségében a csúszás “ezer éves”, viszont a porkcorong lelapulása egy szint után komoly ízületi panaszokat okoz.
Ha a fájdalma döntően derékban érzett, járni esik derékban(!) nehezére, jól esik leülni, előre hajolni, ha lábba sugárzó fájdalma nem jellemző, ha két lábba nem villanyoz a fájdalom, akkor van esély!:)
Hamarosan írok erről a témáról egy blogbejegyzést.
Üdvözlettel:
m.
Kedves Máté!
Hálásan köszönöm a rendkívül gyors választ. Szerettem volna bejelentkezni Önhöz, de sajnos már beteltek a helyek. Ettől függetlenül folyamatosan figyelem a lehetőséget és ha lesz szabad hely, bejelentkezek Önhöz.
Az orvosom fizikoterápiát, masszázst, gyógytornát, gyógyfürdőt írt fel tavaly és a Damoklész kardját helyezte fölém azzal, hogy még 3mm csúszás és mehetek műtétre. Végigcsináltam a kezelést, de szinte teljesen hatástalan volt. Másfél hónap múlva ugyan úgy előjöttek a problémák. Leginkább a mozgás az ami segít. A lábamba nem sugárzik, az ülés esik nehezemre, gyalogolni szeretek és tudok is.
Ha zavarhatom még három kérdéssel:
– Néhány hete, kizárólag reggel, felkelés után igen éles, rövid fájdalommal kísérve, úgy érzem, mintha a csigolyám érdes felületen csúszna el az L5-nél. Ez mindössze egy-két másodpercig tart. Igen kellemetlen érzés, minden reggel szinte rettegek tőle, de utána furcsa módon nem görcsölnek be az izmaim, úgy, mint a régi "becsípődéseknél". Egy kis bemozgatás után "normális" állapotba kerülök. Mi történik? Mit tegyek ellene?
– Minden másnap végzem a hagyományos gerinctornát, időtől (kedvtől) függően 20-50 perc időtartamban. Van-e olyan mozgásforma, ami hatékonyabb az én esetemben? (hol tudok utánanézni, könyv, CD, tanfolyam…)
– Segít-e a denevérpad? Az orvos szerint csigolyaelcsúszás esetén ellenjavallt. A denevérpad honi guruja szerint max. 20 fokos szögig döntve igenis használ. Sakk-matt.
Előre is köszönöm a segítségét.
Üdvözlettel:
Ferenc
Kedves Máté!
Sajnos a honlapjára már későn találtam rá,így én már túlestem a porckorongsérv műtéten.Van még egy kiboltosulásom is a műtött porckorong felett.
Egyenlőre úgy tűnik nem jártam pórul,a panaszaim elmúltak,minimális zsibbadás még van,de még nem telt el 2 hónap sem a műtét óta.Csinálom a gerinctornát,járok a gyógymasszázsra,és minden szabályt betartok ,amit itt elolvastam és megtanultam.Tudom ,hogy nem igaz ,mégis úgy érzem bármire képes vagyok már most,ami a kedvenc sportjaim gyakorlását illeti.(kocogás,konditerem,kosárlabda)A problémám pont ebből adódik,Vajon mikor kezdhetem el?Azokat a sportokat amiket a sérveseknek szabad ill. ajánl,azokat én is végezhetem?A műtétesekre is érvényes lehet,hogy ami nem fáj és másnap sem fáj az mehet.!?A gyógytornász ,a gyógymasszőr azt sujkolja csak az úszás és tanuljak meg ezzel együtt élni.
Előre is köszönöm ha válaszol!
Üdv: Simon Zsolt
Kedves Máté!
Szeretném megkérdezni mi a véleményed a jogging / lassú futás/ -ról sérves ember esetében?
Másik kérdésem : a CERAGEM ágy valóban meg tudja gyógyítani a gerincsérvet ha kitartóan használjuk?
Válaszodat előre is köszi: Vani.
Kedves Máté! Írtál már valahol arról, hogy nyaki protrusio esetén hogyan nyerheti vissza a nyak a normális görbületét? Igen, a nyújtógyakorlatokat ismerem, a DVD is megvan, de az még nem egészen tiszta, hogy mitől lesz meg újra az S görbület.
Kedves Zsuzsa!
Ez a kérdés inkább a nyaki gerinces topicokba illene, de DVD nézőként of course jár a kivételezés!:) A következő a helyzet: a nyaki gerinc alapvetően homorú kéne, hogy legyen. Ez akkor áll fent, ha a kar kirotált, másképp fogalmazva akkor, ha a lapocka alsó csücske közel van egymáshoz. Ez a jó tartás, ha így élnénk, megmaradna a nyaki gerinc görbülete. A gond az, hogy amikor ülsz, és pötyögsz/vezetsz/magad előtt teszel-veszel, akkor a karod berotál/betekeredik. A nyaki gerinc íve nagyjából a felkarcsont helyzetétől függ. Ha betekeredik a felkar, akkor a nyaki lordózis kiegyenesedik. Ezzel nincs is semmi baj, egészen addig, amíg ez a tevékenység nem lesz állandó. Ha pl. egész nap pötyögsz, azaz egész nap berotált felkarral ügyködsz, ebből kifolyólag egész nap kiegyenesedve tartod a lordózisod, akkor a helyzet rögzül:
– zsugorodik a nyak hátsó szalagrendszere
– zsugorodik a váll elülső szaladrenszere
– a felkart kitekerő, és a lapockát záró izmok túlnyúlnak és máris KÉPTELEN vagy felvenni a rendes lordózist, hiszen a zsugorodott szalagok nem engedik.
A megoldás a DVD első részén van: ott bemutatásra kerül, hogy alakul ki ez, ill. a nyújtó gyakorlatok szépen nyújtják a nyaki gerinc zsugorodott hátsó szalagrendszerét is. A Niki által bemutatott négykézlábas nyújtás való a vállöv potenciálisan zsugorodott elülső szalagjainak a nyújtására, és az erősítő gyakorlatok a túlnyúlt rendszer megerősítésére. A videó végén és a klubszobában az edzésterv videóban mondom el, hogy a fentek "csak" képessé teszik a tested a rendes lordózis felvételére, de a ó tartásra Neked kell figyelni. Érdemes még egyszer megnézni a DVD-t, és a klubszobában az "edzésterv" videót, mert ott szépen be van mutatva, el van magyarázva ennek a folyamata.
Kitartó gyakorlást!
máté
Kedves Máté!
Szeretném megkérdezni, hogy a nagymamámnak ágyéki porckorongsérv műtéte volt már jó pár ève és sajnos nem jól sikerült neki a műtét és állítólag meszesedés lett a műtéti hegnél és az nyomja az ideggyököt (bocsánat a megfogalmazásért nem vagyok benne biztos hogy jól írtam le) azóta sajnos még mindig nagyon rossz tünetei vannak. Azon gondolkodtam a könyv olvasása után, (megvettem a csomagot hasonló tüneteim miatt )hogy esetleg az ADT tudna e a nagymamámnak a problémáján segíteni vagy esetleg a tüneteket enyhíteni?
Előre is köszönöm a válaszát
Kedves Orsi!
Köszönöm a bizalmat! Sok lehetőség van az ilyen tünetek kezelésére – ezek sokszor segítenek, néha sajnos limitált a lehetőségük – ez mindig egyéni esettől függ.
Az egy fontos dolog, hogy legyen egy “atomprecíz” diagnózis, mert a gerinces tüneteket rengeteg dolog okozhatja – és sokszor előfordul, hogy valójában nem az az eredet, ami a képen akár egyértelműnek is tűnhet – ezt a tünetek jellegéből és funkcionális tesztekkel lehet kideríteni. Amit tennék ha hasonló helyzetben lennék: első körben nagyon pontosan bahatárolni, hogy mi a gond oka, és milyen tényezők befolyásolják azt. Ha ez megvan – és az orvosa is hozzájárul – akkor minden körülmények között megpróbálnék egy konzervatív utat – akár ADT-t, ezt néha segítheti egy idegmobilizáló torna, az alvási szokások rendezése ( tudom furán hangzik, de megdöbbentően sokat számít) ha van krónikus fájdalom szindróma, akkor azt is kezelni + és olyan célzott gyakorlatok végézét, ami kicsit ideálisabb helyzetet segíthenek kialakítani ott, ahol az ideg kilép. Ha mindez nem vezet kielégítő eredményre, akkor gondolkodnék el egy második műtéten. A probléma összetett jellegéből fakadóan szerintem érdemes egy kollégát megkeresni, aki Rá szabva tud egy irányt kitalálni. Mielőbbi jobbulást kívánok a Nagymamájának! Üdvözlettel: m.
Kedves Máté!
Tűl vagyok egy porckorong mütéten, de sajnos ki újult és még egyszer kell müteni mivel elviselhetetlen fájdalmaim vannak a bal lábamban, mit gondol rontani fog vagy nem? 35 éves vagyok.