Lapos has – hasizom erősítés gerincprobléma nélkül is!

Hasizom erősítésről már volt szó itt a porckorong blogon, mégis muszáj volt ez a videó, mert hasizom gyakorlatok témában annyi szörnyűséget látni akár még szakemberektől is, hogy borzalom. Innen megint tudsz ötleteket meríteni, hogy hasizom erősítés ügyileg mit érdemes elkerülni, és mivel lehet gátlástalanul szaggatni a hasizmát az embernek – persze anélkül, hogy ez minimálisan is veszélyeztetné a gerinc porckorongjait. 

 

– A videóban különböző fitness módszerekből csemegéztünk – pilates, női torna, aerobic, stb…- melyek majdnem minden tornadvd-n vagy aerobic órán előfordulnak.

Ne csak a videót nézd meg, hanem értsd meg a mögötte lévő elvet is:

Háttérsztori:

Az ember ma egész nap ül valahol /autó, iroda, fotel, internet, stb…/ és eközben a csigolyáinak az elülső részét préseli össze. A csigolyák közti porckorong hátsó részét ez a tartás jelentősen megterheli. Ennek a nyomásnak egy idő után a porckorong engedni fog. Ha enged kidomborodik. Ez a kidomborodás a gerincsérv, más szóval porckorongsérv.

A hasizom gyakorlatokat pedig  két módon tudjuk végezni : 

1, Úgy, hogy felülés közben még jobban összenyomjuk a csigolyáink elülső részét :

– ezen az úton továbbra is a sérvünkön dolgozunk. 
– ha sérvünk van, közelítünk vele a gerinccsatorna ill. a műtét felé.

Persze lehet, hogy a hasunk erős lesz, de majd jól elgyengül amikor kénytelenek leszünk ágynak dőlni az ülő munkánk, és az annak hatásai tetéző, rosszul választott hasizomgyakorlataink miatt.  
Értelemszerűen ezeket a gyakorlatokat ezen és minden fórumon tűzzel-vassal igyekszem irtani, hiszen van más. 

Te láttad már, hogy

Megújult a Gyógyítsd meg az
ágyéki porckorongsérved oktatócsomag?

Ez A TELJES MEGOLDÁSRENDSZERÜNK ÁGYÉKI (DERÉKTÁJI) PORCKORONGSÉRVESEKNEK

 2. lehet úgy gyakorolni, hogy felülés közben NEM nyomjuk össze a csigolyáink elülső részét:

Ez esetben a hasunk szép formás lesz, ráadásul a gerincünket megtámogatni képes fűzőként is jobban funkcionál majd. 
Dupla haszon: edzés közben nem csak a formánknak, hanem a gerincünknek is jót teszünk.

Gondolom ezzel nincs több kérdés. 

Még egy dologra szeretnék kitérni a hasizom edzés kérdésében, ez pedig a gyakorlatok helyes végrehajtása: 

Gyakran tartok képzéseket előadásokat edzőknek, oktatóknak. Amikor szembesülnek azzal, hogy évek, akár évtizedek óta "rossz" gyakorlatokat végeztettek a tanítványaikkal, az első reakció általában a védekezés:

 " de hát én mindig odafigyeltem a helyes végrehajtásra" 

Erre a válaszom az szokott lenni, hogy "az jó…az olyan, mintha nem 100-al vezetnéd neki a betonfalnak az autódat, hanem negyvennel, jelentős segítség :p"…

!!!!!!!!!!!Sajnos egy gerinc szempontból "rossz" gyakorlat akkor is rosszat tesz, ha helyesen van végrehajtva!!!!!!!

( Jó esetben kevésbé, de van olyan eset is, amikor így még jobban árt.) Egy gerincbarát hasizom gyakorlat viszont akkor is egészséges tud lenni, ha az ember rosszul hajtja végre, nem szorítja le a derekát, belemozdul, pontatlan.  

Ennek az oka egyszerű: az egészséges gerincű, ill. a "kezdő sérves" embereknél a gerincbarátság rendezőelve, hogy a csigolyák elülső része közeledik-e egymáshoz – tolva hátra a porckorongot, vagy nem. Lehet, hogy egy rosszul végrehajtott "gerincbarát" gyakorlat sokkal jobban megfelel ennek a kritériumnak, mint egy "rossz", hiába csináljuk annak a "könnyített, okosított, helyesen végrehajtott, stb. formáját. 

(súlyosabb gerincproblémák esetében ez természetesen erősen árnyalódik, de ez a cikk – és a csoportos fitness órák ill. torna DVD-k nem számukra készülnek ).

Edző kollégák:

Nagyon fontos, hogy le kell szállni az önvédelemről! Határozottan emlékszem egy jógaoktató lányra, aki amikor megtudta, hogy rendszeresen végeztet gerinc szempontból nem túl előnyös gyakorlatokat is, akkor azt mondta, hogy "de hát tíz éve így tanítom. Nem mondhatom holnaptól, hogy mostantól ez nem így van…" 

Pedig dehogynem!  Ennyit kell tenni: " figyelj, eddig így csináltuk,de tudok jobbat" – és a vendégek hálásak lesznek, mert látják, hogy nem az egóddal, hanem velük törődsz. Mindenki tudja, hogy alapvetően az egészségtudatos és jó szándékú emberek mennek edzőnek, az, hogy a képzés nem fordít erre figyelmet- tisztelet az egyre gyakrabb kivételnek , az nyilvánvalóan nem az edző kolléga hibája. 

Összefoglalva:

– Hasizmot kő keményen lehet erősíteni gerincbarát módon is. 
– Ez legtöbbször úgy néz ki, hogy edzés közben nem nyomjuk össze a gerincünk deréktáji csigolyáinak az elülső részét, egyszerűbben fogalmazva kerüljük a derekat "összecsukó"  gyakorlatokat. 
– Ne hidd, hogy ha helyesen hajtasz végre egy gyakorlatot, az attól már automatikusan biztonságos is lesz. 

Sok sikert a gyakorláshoz!
m.

Hasizom edzésterv – lapos has gerincbarát módon:

Hamarosan…:)

 

0 Shares

“Lapos has – hasizom erősítés gerincprobléma nélkül is!” bejegyzéshez 38 hozzászólás

  1. Szia!
    Szeretném megkérdezni, hogy mi a helyzet a hullahopp karikával? Nagyon szeretem csinálni. Ez melyik mozgás kategóriába tartozik? Ami árt vagy ami hasznos lehet? Sajnos nem tudom eldönteni.
    Köszönettel,
    Andi

    Válasz
    • Szia Andi!

      A hullahopp karika az esetek 99%-ában nagyon jó dolog: kimozgat, anyagcserét javít, erősít, de nem árt semminek.
      Persze egyéni eltérések lehetnek, de olyan nagy mozgás egy-egy csigolya között nem jön létre, ami miatt aggódni kéne.

      Üdv:
      m.

      Válasz
  2. Ennek a gerinckímélő hasizom gyakorlatnak nagyon örülök, mivel porckorongsérv műtétem után vagyok fél évvel és bizony egy pár kilót felszedtem!!

    Válasz
  3. Hello Máté !
    Miért érzrm azt ,  ha majdnem minden nap hasizmozok nyujtok már lassan 2 honapja (a weblapod tanácsai alaplyán) akkor pár nap kihagyás után egy hosszab állomunka után "majd leszakad a derekam " ?
    Köszönöm  ,  válaszod !

    Válasz
    • Kedves András!

      Az első tanácsom, hogy menj el orvoshoz, aki ad egy Rád szabott terápiát. Az általad vázolt probléma oka a legtöbbször a porckorong lelapulása miatti kisízületi érintettség. (Ha állsz, akkor az amúgy is terhelt ízületre nagyobb terhelés hárul, ezért fájdul meg.) Egy korrekt gyógytorna program rá a megoldás. Érdemes megkeresni egy kollégát, aki fog tudni segíteni. ( amúgy nagyon jó jel, hogy a nyújtások hatására vannak jobb napok. Ez azt jelenti, hogy talán nem is olyan nehéz megoldani ezt a kérdést. Emellett Nálad 200%-osan fontos a helyes ülés szabályainak betartása. ( tudom, hogy az még jól is esik, és oldja a fájdalmat, mert akkor “nyílik” a kisízület, de a porckorongot a kellemessége ellenére is nagyon terheli.)

      Üdv:
      m.

      Válasz
    • Kedves Sándor!

      Sajnos informatikához – bár anno proggernek tanultam- sajnos nagyon nem értek, így nem tudok ebben segíteni.
      Esetleg egy másik böngészővel megnyitva az oldalt, vagy ha a youtube-on rákeres a porckorong.hu csatornájára…

      Üdv:
      m.

      Válasz
  4. Kedves Bene Máté! Nagyon köszönöm a munkáját! rendkívül hasznosnak találom !Miután eddig utáltam a "felülős" hasizom gyakorlatokat (egyszerűen azért mert nem éreztem jól magam a gyakorlatok után)  na de most!! Feltétlen kipróbálom:))
    További jó munkát kívánok tisztelettel Herczeg Ildikó

    Válasz
  5. Üdvözlöm! Szeretnèm megkèrdezni hogy az aszfalton lèvô futàs árt-e a sèrvnek. Nekem 3. 4. 5.csigolyanal van servem ès a lábam is zsibbad folyamatosan. Ket èvig futottam es nem szeretnem abbahagyni. Varom válaszát. Köszönettel Sepa Krisztina

    Válasz
  6. Kedves Máté!
    Feltétlenül kipróbálom a videóban látott  gerincbarát hasizom gyakorlatokat. Csak csodálni tudom Önt és nagyon hálás vagyok a tanácsokért. További sikeres munkát kívánok. Köszönöm: Horváth Mónika

    Válasz
  7. Üdvözlet ! Nekem kiszakadt sérvem van mondjuk nem fáj, de voltak fájdalmaim nem is kicsi, de most érdekes módon nem fáj már hónapok óta, és már MR is volt, ott derült ki, hogy kiszakadt a sérvem…az orvos nem sürgeti az operációt, mert nincs zsibbadás, vagy más egyéb rossz dolgok, említette, hogy felszívódhat és nem kell operálni de mivel már mennék dolgozni, jó lenne valami választ kapnom arra, hogy megoperáltassam-e vagy várjak a felszívódásra?Jók ezek a gyakorlatok, mert amikor hegesedésem volt egy másik porckoprongsérv operációm után, akkor ez hozott helyre de most ez nem hiszem, hogy helyre fog hozni most ebben az állapotomban !

    Válasz
    • Kedves Magyar Károly Charlie!

      A kiszakadt sérven többsége felszívódik. Ez kb.kicsit olyan, mintha megműtötted volna saját magad. Van pár hét borzalmas fájdalom, amikor a kiszakadt porckorong darab begyullasztja a környéket, viszont ha felszívódik, akkor az érintettek jó része teljesen gyógyult tud lenni. Hangsúlyozni szeretném viszont, hogy a videóban látható gyakorlatok NEM GYÓGYÍTÁSRA VALÓK, HANEM A HASIZOM GERINCBARÁT ERŐSÍTÉSÉRE! Betegség esetén meg kell kérdezni a Titeket és a problémát pontosan ismerő orvost/gyógytornászt, mert ő fogja tudni megmondani a tutit.

      Üdv:
      m.

      Válasz
  8. Szia Máté!
    Nyaki sérvesek is csinálhatják a hasizomerősítő gyakorlatot? Lesz valamikor videó nyaki sérv – konditerem témában?
    Köszi: Áron

    Válasz
    • Szia Áron!

      Nem merek fekete-fehér választ adni: a legtöbb még akkor sem árt, ha úgy rántgatod, mint Niki a videón, de azért itt egyéni eltérések mindig adódnak, így kérdezd meg az orvosod/gyógytornászod. Tudni kell, hogy a nyaki sérvet a legtöbbször nem a fej előre hajtása – bár ilyen is van – hanem a görnyedésből kiemelése – előre tartása bántja. Ez kondiban főleg akkor adódik, ha nehéz súlyt emelsz ki oldalra – pl. oldalemelés, döntött törzsű oldalemelés, stb… Kicsit bonyolultabb téma ez, így bár tervezem a videót erről is, de szinte biztos, hogy nem ez lesz a következő topic. Addig is: ha tokásítasz és megnyújtod a nyakad hátsó részét, kb. azzal tudod a legjobban megvédeni a nyaki porckorongokat a terheléstől, de természetesen ezt beszéld meg azzal, aki ismer Téged és a problémát is pontosan.

      Üdv:
      m.

      Válasz
  9. Szia Máté!
    Weboldalad és a blogod egészen kiváló. Rendszeres olvasód vagyok, s már eddig is számos hasznos tippet és ötletet kaptam tőled, s mivel egy kis ágyéki sérvvel már rendelkezem (6 éve mutatták ki, azóta igyekszek a gerincemet kímélve edzeni), mától nem végzem a csípőemelés gyakorlatot a hasedzésem folyamán.

    Három kérdésem lenne hozzád:

    – Egy hónapja kezdtem el alkalmazni a Dragon Fly nevezetű hasizomgyakorlatot, mely kétség kívül a legnehezebb az eddigiek közül. Lehet hogy már ismered, mivel Bruce Lee is alkalmazta, illetve a Rocky filmekben Stallone is megmutatta mire képes benne. Itt van egy videó róla: http://www.youtube.com/watch?v=njKXkuhY7_0
    Szépen erősödök benne, eddig nem okozott semmiféle derékproblémát, de ezen cikked kapcsán megkérdezném, hogy mi a véleményed róla? Szintén kérdezném, hogy ha a derékügyileg rendben van, akkor "nyakügyileg" is?

    – A Plankból én leginkább az egykezes verziót szeretem nagyon (szintén nagyon hatékony, jóval kevesebb ideig képes az ember végezni, mint a hagyományos kétkezes verziót – lábak vállszélességű terpeszben, az egyik kéz magunk alatt alkarral befelé nézve, a másik a derékon nyugszik, ha már nem megy tovább, akkor pihenő nélküli karcsere – brutális 🙂 ) Ez szintén kedvező tulajdonságokkal bír a derékra nézve?

    – A felhúzás (elemelés) gyakorlat szabályosan végezve, nem brutálisan nehéz súllyal (max. testsúlyomnak 150 százalékával) sérvesítő hatású -e? Ugyanis a szakirodalomban már támogató és ellenzői véleményt is bőven olvastam.

    Munkádért hatalmas respect, s ahhoz jó egészséget kívánok:
    Nagy Sándor Csaba

    Válasz
    • Szia Sándor!

      Köszönöm szépen!

      -A plank nagy királyság, csak javasolni tudom.
      -A felhúzás elől mereven elzárkózom még egészséges emberek esetén is, mert az isa sérvgyár kategória – homorított derékkal, rendesen csinálva is.
      Nézd meg a konditermi videót, ott elmondom miért:
      http://www.youtube.com/watch?v=fBHsZ3e0zMQ
      – A dragon fly-t még sosem próbáltam, így teszteletlenül nem akarok még véleményt mondani. Estére futok vele egy kört, és jelentkezem.

      Üdv:
      m.

      Válasz
  10. Köszönöm a sok jó tanácsot, mivel fél éve műtöttek gerincsérvre , nagyon hasznos  így legalább nem csininálok magamnak több bajt. Egy kérdés :   a nyaki gerincemet 7 éve műtötték a gyak kézzel felhúzása nem ártalmas?  Igaz jógázok is és még nem vettem észre. Köszi  Havasiné Kati.

    Válasz
  11. Kedves Máté!
    Megnéztem a konditermes videót és elolvastam a hozzászólásokat is; ehhez kapcsolódóan szeretnék kérdezni. Már hetek óta várok értelmes, kézzel fogható válaszra, segítségre, de sajnos vagy nem tudtam meg belőlük sokkal többet vagy lekezelő stílusú választ kaptam. Ön az utolsó esélyem, hogy segítsen eligazodni, dönteni…Ha Ön sem tud segíteni, akkor föladom és válasz nélkül maradok…Szóval:
    Tavaly kb. februárban kezdtem el tornázni Péntek Enikő videóira; vele párhuzamosan csináltam a fogyókúrát. Ez sikeres is volt: 7 kg-tól szabadultam meg. Tavasz környékén a súlyzós edzésnek is nekiálltam; nem konditeremben, hanem otthon – lehet ez volt a baj!; nyár közepéig egész szép súlyokat használtam, utána nyaralás miatt az edzéssel leálltam. Szeptemberben nekikezdtem újra, illetve csak kezdtem volna, de ekkor egy számomra eddig ismeretlen fájdalom kezdett el jelentkezni a derekamban, ami az edzésben is gátolt. Sok esetben mozdulatlan állapotban is olyan erős a fájdalom, hogy kínomban sírnék. Izomlazító, fájdalomcsillapító nem segített (ennyit a gyógyszerekről). Csalánteát iszok rendszeresen; úgy érzem az többet használ. Mindehhez hozzájárul, hogy bár az edzést abbahagytam, a 25 hónapos kisfiamat ugyanúgy emelgetnem kell, ami sokszor rendkívüli fájdalommal jár. Kéthavi kínlódás után a háziorvosomhoz mentem el, aki elküldött röntgenre. Az eredményem: gerinckopás és nyitott gerinc. Ezen én is meglepődtem, hiszen úgy tudtam, hogy ilyennel születni súlyos betegség. 31 éven át ezzel éltem, és lehet, hogy a nehéz súlyok HELYTELEN emelgetése hozta elő. Próbáltam a TENS-készülékes kezelést (két hétig szinte minden nap jártam), azonban ettől sajnos bevéreztem. Az orvosom azt mondta, hogy erre jó még az úszás (sajnos úszni nem tudok), a biciklizés; de minden olyan mozgás, ami a gerincet terheli – futás, aerobic – kerülendő, mert rázkódik a gerinc. Akkor gyakorlatilag mi marad? Nem szeretném a mozgást – a SÚLYZÓS edzést – feladni teljesen, főleg hogy még egy kicsit fogyni is szeretnék (bár lehet, hogy inkább csak szálkásodnom kéne – 170 cm vagyok és 61-62 kg). Visszatérhetek-e a súlyzós edzéshez, vagy inkább saját testsúllyal, illetve pl. gumiszalaggal történő erősítést végezzek? Vagy inkább érdemes lenne először valamilyen gerinctornát csinálnom? Próbáltam tartásjavító tornát (Cseresnyés Bea Body Ballz MOVE-torna), de ez a fogyásomhoz nem "járul " hozzá. Csak-csak újra előjön a súlyzózás, hiszen amikor edzettem, akkor még jobban megindult a fogyásom.Az orvosom azt mondta, hogy a mozgás mindenképpen kellene, mert nagyon kötött az izomzat a gerincem mellett, de ez ördögi kör, mert pont azért kötött, hogy a derék \pihenjen\, viszont ha nem mozgok, akkor csak még kötöttebb lesz. Ez biztos így van, mert míg lefekvés előtt képes vagyok (a fejemet a térdemhez közelítve) szinte teljesen lenyújtani, addig reggel ezt abszolút nem tudom megcsinálni; sőt az ágyból való felkelés is kínokkal jár. Megkérdeztem egy gerinctrénert is (mondván ő mégiscsak specialista, de talán csak erre szorítkozva látja a problémát), hogy ő mit gondol erről és azt válaszolta, hogy mielőtt újra súlyzózni kezdenék, mindenképpen kellene pár hónap „rehab”, amíg a törzsizmokat erősíteni; mert ha a törzs gyenge, akkor arra fog ráterhelni, bármennyire is erős a comb (megvannak az idegi reakciók, hogy mikor melyik izom milyen sorrendben kapcsolódik be és emiatt fontos az erős törzsizomzat). Tehát a lényeg, hogy legyen egy kis törzsizom erősítés (has- és hátizmok, mély és felületes hátizmok egyaránt). Javasolta még a Pilatest, a fentebb említett Body Ballz-t, body art-ot; simán jógát is lehet ( ha nincsen benne hátrahajlás és a fejenállás), a trx-et, g-flexet (ezek a mély has és hátizmokat kifejezetten erősítik a többi izom mellett). Viszont nem ajánlotta az általam is említett Péntek Enikő féle intervall és társait (mert ott egyszerre dolgozik az egész test, nehéz tökéletesen odafigyelni mindenre – főleg hogy ilyenkor a fájdalomtól való félelemben automatikusan „csal” egy kicsit a test), de a saját testsúlyos, gumiszalagos gyakorlatokat igen (pl. sima guggolás oké, sima válltól kartolás fej felé oké, a kettőt egyszerre nem oké, mert könnyű a derékra ráterhelni). Másvalaki ajánlotta még a fegyencedzést, amivel a megkérdezett gerinctornász részben egyetértett, részben nem. A fekvőtámaszra például azt mondta, hogy a statikus fekvőtámaszt érdemes csinálni, az jó has- és (mély)hátizomerősítő gyakorlat, pont a mélyizmokat erősíti, ami fontos a gerinc szempontjából, viszont eleinte mindenképpen karhajlítás nélkül. Hidat én kellene csinálni, mert a hátrahajlás nagyon jó lehet bizonyos gerincproblémákra, valamelyik viszont esetemben kifejezetten ártalmas lenne. Mert a gerincnek tényleg szüksége van hátrahajlásra, de az nem a híd szintű hátrahajlás, hanem például amikor hasonfekvésben törzsemelést végzek, vagy mondjuk hasonvekvésben alkartámaszban vagy (ahogy a strandon hasal és nézelődik az ember) – tapasztalom sajnos, hogy sokszor még ez is fájdalmas. Ezek mind hasznos dolgok, de mindenképpen szeretnék valamit mozogni, de nekem igazából a súlyzós edzés hiányzik…A videó nagyon jó, inkább azt nem tudom, hogy otthoni súlyzózás esetén is érvényesek-e ezek a dolgok? Pl. eddig állva bicepszeztem, holott lehet, hogy jobb lett volna, ha széken ülve csinálom…Vagy a guggolást sem 30 kg-val a nyakamban, előrehajolva kellett volna…Lehet, hogy ez hozta elő a fájdalmat is? Nem tudom…Már arra is gondoltam, hogy megkérem a párom, hogy tanítson meg bokszolni (ő testnevelő tanár és igazából a súlyzózást is az ő biztatására kezdtem el, hiszen ő is rendszeresen edz). Az egyik cikkben Ön azt írta, hogy elvileg azt lehet.
    Nagyon tanácstalan vagyok és sajnos eddig egyik válasz sem vitt igazán előrébb… Talán Ön már összetettebben látja a problémát…
    Nagyon várom a válaszát! Gyakorlatilag olyan válaszra várok, amely továbblendít a bizonytalanságon és nekiállhatok újra edzeni (és ezzel együtt fogyni…). Legalábbis remélem…
    Elnézést, hogy ilyen hosszúra nyúlt a levelem, de így le tudtam írni minden "előzményt". Bár biztos nagyon elfoglalt, kérlek próbáljon meg nekem mielőbb válaszolni! Nagyon fontos lenne!
    Előre is köszönöm: Kovács Tünde

    Válasz
    • Kedves Tünde!

      A következő esetben tudok tanácsot adni:
      1. Kell egy pontos diagnózis, hogy mi a gondja. A RTG lelet gyakorlatilag semmit nem mond.
      2. Addig csak annyit tudok mondani – és egyszerűsége ellenére szerintem ez egy igen hasznos tanács lesz – hogy
      a.) semmit ne csináljon, ami a porckorongon le van írva, mint “rossz”. /Ergo előre hajló gyakorlatok – guggolás súllyal nyakban, a kondis videóban látott hasizmok, az itteni rossznak megjelölt dolgok /
      b.) semmit nem csináljon, ami fájdalmat provokál
      Minden mást érdemes csinálni.
      A nyitott gerinc miatt ne aggódjon. Az vagy egy igen súlyos gond csecsemő korban, de az ott kiderül, vagy semmi gondot nem jelent, mert a szalagrendszer lezárja a rést, és olyan, mintha nem is lenne. A legtöbbször nagy dőlésszögű keresztcsonttal társul, ami melegágya az olyan kisízületi irritációknak, mint amilyennek az Öné tűnik ( nem mondom, hogy az, csak azt, hogy annak tűnik!!!Kell a pontos diagnózis az orvosától)

      Én sportokról nem beszélném se le, se rá, hanem azt javaslom keresse meg az “igazit”, keresse meg azokat a mozdulatokat, amik nem okoznak gondot és nem ütköznek a szabályokba, és csinálja…Persze sokkal hasznosabb lenne orvoshoz menni, kérni egy diagnózist, és akkor nem kéne vakrepülést folytatni.

      Üdv:
      m.

      Válasz
  12. Kedves Máté!
    A konditermi videón látott függőleges lehúzás nálam másnapra a tünetek rosszabbodását váltotta ki. Arra gondoltam, hogy ez azért van mert nyújtás közben megnő a csigolyatestek közötti távolság, és a résen kitüremkedik a sérv. És még közben erőt is fejtek ki. Érdekes hogy gyakorlat elvégzése pompás pezsdítő érzés.  Alig tudom abbahagyni, olyan jó. Alattomos módon az edzés utáni rövid sétánál és főleg másnap jelentekezik a tünetek  súlyosbodása. Mi az oka ennek? Legutóbb a gép felső vasán átvezettett gumiszalaggal végeztem a gyakorlatot minimális terheléssel. Így is jelentkezett másnapra egy kis nyomás a hátamban. Ami talán nem anyyira vészes és a mozgás öröme miatt megérte.
    Köszönöm:  Béla

    Válasz
    • Kedves Béla!

      Köszönöm a kérdést! Bár nagyon logikus, amit írsz, de szerencsére a csigolyateste közti távolság növekedése mást eredményez: a porckorongon belüli nyomás csökkenését okozza, ami a sérv centralizálódását – visszahúzódását indíthatja el a legrosszabb esetben. Sajnos a valóságban a csigolyák közti tér csökkenése a nagy gond: ez okozza az ízületek torlódását, az izomfeszültség-beállás jó részét, szl. nagyon jó, ha a tér növelését célozzuk.

      Az, hogy pezsdítő érzés, pont amiatt van, hogy feszíted a hátizmokat, távolítod a csigolyákat, így rettenetesen felfokozódik ott az anyagcsere, ami szintén nagyon jó dolog.

      Hogy másnapra rosszabbak a tünetek?
      – Ennek több oka lehet:
      1. az ember ált. több gyakorlatot is végez. Lehet más a hibás ezért.
      2. ha a fájdalom nem a derékban, hanem a hát középen jelentkezik, az lehet a nyak rossz tartása miatt közben. Ez már reális dolog, a nyak jó helyzetének felvételével, tokásítással, a nyak hátsó részének nyújtva tartásával előzhető meg ez a kellemetlenség.

      Üdvözlettel és kellemes sportolást kívánva:
      máté

      Válasz
  13. Kedves Máté!
    Nekem és lányomnak is van lordozisa (a lapockánk a fenekünket éri) Mit lehet tenni ennek enyhítésére?
    Köszönöm válaszodat.
    Judit

    Válasz
    • Kedves Judit!

      A szokásosnál homorúbb derék gyakran alkati kérdés, ilyenkor tud a dolog öröklőni is. Ez esetben semmit nem kell csinálni vele.

      DE!!!!
      Nagyon kell figyelni az ülés szabályaira, mert a görnyedt ülő pozíció az ilyen derekakra sokkal károsabb hatással van: Nálatok a természetes – autós példával “jó futóműbeállítású” – derék a homorú… ( “kacsapopsi” ) amitől ülve nagyon el lehet távolodni. Ez a túlterhelés viszont a porckorongok gyors kopásával jár. Ilyenkor már gond lesz a homorulat, mert Nálatok kicsit közelebb állnak a csigolyák hátsó részei, ami hamarabb jelentkező fájdalmat okozhat. Olvassátok el az ülés szabályait, és arra figyeljetek nagyon. Vlsz. ez minden, amit tenni érdemes, de ezt mindenképp érdemes!

      Szl. első tanács: térdeplőszék, ékpárna, hengerbe tekert pléd fotelba tévézéskor, törülközőből deréktámasz tekerése az autóülésbe, stb…

      Sokkal ritkább, hogy a nagy lordózis tényleg tartáshiba ez esetben sport sport sport, jóga, farizom erősítés-horpasz izom nyújtás a megoldás.

      Üdv:
      m

      Megjegyzés kizárólag a porckorong.hu árgus szemmel figyelő savazótábora számára:
      Tudom ez a komment még eretneknek fog tűnni számotokra, így megelőzendő a kóros hiperventillálást, javaslom olvassatok utána a témának – ha lehet kivételesen ne olyan tanulmányok között, amin 40-50 évvel ezelőtti dátum szerepel. 😛 😛

      Válasz
  14. Köszönöm szépen a gyors és szakszerű választ. Ezek szerint az ülő test tartáson és az alátámasztáson kívül nincs más eszközünk. Hosszabb álldogálás után mind a ketten lehajolva kezünket lógatva próbáljuk nyújtani a gerincünket, de ez csak pillanatnyilag ad egy kis jobb érzést. Olyanok vagyunk mint a tornász kislány, aki a gerendáról záróugrást követően bepózol, két kar fel, popsi kinyom. 🙂 (én mondjuk versenyszerűen szertornáztam is)
    Sok szépet kívánok
    Judit

    Válasz
  15. Kedves Máté!

    Érdeklődnék, hogy a viden lévő tornagyakorlatok közül mindegyiket meg tudom csinálni és a Mekenzi tornával együtt fél -1 éve már csinálom is minden este. Egy gyakorlatot amit a videón láttam nem tudok megcsinálni hiába tornázom már fél -1éve! Valamiért / sérv miatt/ az a gyakorlat amin könyökölni kell és lábujjon támaszkodva a popsit tartani hát az egyáltalán nem megy. Méghozzá a popsi tartás .  Azt hiszem az utolsó gyakorlat a videón.Kérdésem azt a kis izületet lehet e erősíteni ami miatt nem tudom megcsinálni vagy ez már így marad? S1  sérvem  és L4-5 van.Nyaki gerincembe 2 műporc.

    Válasz
  16. Januárban, amikor elkezdődött az egész a hátgépen nyújtózkodással robbantottam le magam. Nem tudom, lehet, hogy a 4-5 és 7-8 kiboltosulásaim mellet van valami gyulladásom is és az okozza a másnapi tüneteket.. "Csökken a porcok nyomása a sérv visszahúzódik". Huú ez nagyon jó., A csigás gépen nyújtásokat feltétlenül  fogom végezni eleinte csak gumiszalaggal és váltott karral , aztán majd beléejövök talán …A torna sorom nagyon egyszerű, mindössze három gyakorlatból hason felhomorítás, ellentétes kar lábemelés, csigás függőleges hátazás, nyújtást. Mit gondolsz? Ezt a napi szentháromságot mivel volna érdemes még megpaprikázni?
    Lelkileg kész vagyok, mert semmilyen"tünetmentes" aerob pulzusemelkedéssel járó mozgásformára és alsótest gyakorlatra nem vagyok képes. Kocogás, bringázás, elipszis trainer. Mind elbuktam. A guggolás még a hátam és a fal közé tett labdával sem megy. Már látom sorsomat, amint rémálmaim klórosvízű uszodájában nyakgyikoló papapózban bepárásodott szemüveggel úszkákok. Olyan erős bennem a szívdobogtató mozgás iránti vágy, hogy talán még ezt a gusztustalan vizi életmódot is míg végleg vissza nem húzódik a sérv bevállalnám.
    Köszönettel
    Béla

    Válasz
  17. Szia Máté! 
    Múlt héten derült ki, hogy gerincsérvem van,  kettő is. Évek óta volt "lumbágóm", de pár nap után elmúlt, tavaly decemberben megint előjött, de 3hét után még mindíg ugyanazt éreztem. Januárban elmentem reumatológushoz, aki adott lidokain injekciót és azt mondta, hogy ússzak, semmi egyéb nem történt. Az injekció után még rosszabb lett, pár nap múlva már alig bírtam járni, ha leültem, kellett pár perc mire ki tudtam egyenesedni, az alvás is nehezen ment. Elkezdtem tornáztatni, nyújtani a derekam, kevesebbet ültem és pár hét múlva sokkal jobb lett, közben találtam meg ezt az oldalt, sokat olvasgattam, sehol máshol nem találtam ilyen hasznos információkat. MRI vizsgálatra nagy nehezen sikerült beutalót kérnem az orvostól, nem akart adni, mert "sima derékfájással " ő nem küld senkit…Külföldön dolgozok egy éve, így nehezebb volt ezt megoldani, de végül lett időpontom múlt hétre. 
    Az eredmény: a lordosis íve és a corpus magasságok megtartottak. Az utolsó két korong laposabb, víztartalma csökkent. Az L.IV.-V. korongszintben széles alapú medialis jobb tulsúlyú hernia látszik, kifjezezett durazsák kompresszióval. Az utolsó korong enyhe körkörös előboltosulást mutat. 
    Dg: Discus herina, L.IV. l.d., Lumboischialgia, L.V. l.d.
    Idegsebész még nem javasolta a műtétet.
    Szeretném a tanácsodat kérni itt, mivel elmenni nem tudok hozzád, milyen mozgásokat végezzek, gravitációs állványt használhatom-e (hason), a homorítás az nem nagyon megy, próbálok keveset ülni, csak egyenes derékkal, a munkahelyemen állok egész nap, azzal problémám nem nagyon van, emelkedőn fölfelé menni nagyon jól esik. A jobb lábfejemben néha érzek zsibbadást, meg a nagylábujjamban fájdalmat, járás csak lassabb tempóban megy.  Elég sokat hajolgattam, emelgettem az elmúlt évben, azelőtt meg szinte minden nap tornáztam és így utólag már tudom hogy olyan gyakorlatokat is csináltam, amivel árthattam magamnak. Ne tudom az jelenthet-e valamit, de  amikor úsztam néha nyaranta, mindíg azért kellett hamar abbahagynom mert a derekam elkezdett fájni tőle. Az MRI felvételt is el tudom küldeni, ha esetleg az többet segít. Nagy fájdalmaim nincsenek, persze ha hajolgatnék, lenne…ja és lett egy kis gerincferdülésem is, ami korábban nem volt, a csípőm is kicsit magasabban van az egyik oldalon, felsőtestem enyhén balra….szeretnék minél hamarabb megszabadulni ettől, műtét szóba se jöhet. 31 éves vagyok, mindíg próbáltam vigyázni az egészségemre, ha tudtam volna hogy a gerincre is jobban oda kell figyelni, most nem itt tartanék. Erről nem igazán beszél senki, pedig már a gyerekeknél el kéne kezdeni…
    Köszönöm a segítséged!
     Betti

    Válasz
    • Szia Bettina!

      Lehet, hogy van két sérved, de vlsz. a nagyobb problémát nem is ők okozzák, hanem a porckorongod lelapulása miatti kisízületi irritáció. Ezt könnyíti meg az emelkedőn járás – ilyenkor nyílik az alsó csigolyát és a keresztcsontot összekötő ízület. Az úszás viszont eléggé “összetúrja” őket – főleg az agyonreklámozott hátúszás, ettől pedig könnyen fájhatsz.

      Itt a blogon mindig el szoktam hajolni az elől, hogy a saját rendszeremet ajánljam bárkinek is, de ennek a problémának a műtét nélküli kezelésében az erősen szubjektív véleményem szerint drasztikusan hatékonyak vagyunk, így kivételesen az Ebookot ajánlom a gond kezelésére. Ezt el tudod olvasni kint is. Ha végigolvastad, küldj egy emailt az MRI leletből kikoppantott T2-es oldalsó nézeti képek közül csatolva párat – print screennel megoldható,- és megírom milyen apró módosítások kellenek az abban mutatott gyakorlatokban, hogy el tudd indítani a probléma megoldását. Addig is: alap nyújtózás, és táskás felülés a videóból.

      Üdv:
      m.

      Válasz
  18. Szia Máté!
    Kipróbáltam, hogy a függeszkedésen kívül semmi mást nem csinálok. A nyújtás utáni lábra álláskor a 4-es 5-ösnél azonnal fájdalmat és becsípődés szerű érzést érzek. Nekem valamiért nem jön be a dolog. Találkoztál már ilyen esettel?  Lehet, hogy nálam is lelapulás ill. kisizületi irritáció van mint Edinánál?
    Ráadásul a mackenzie felhomorítások is mintha hasonlóképpen rontanának a helyzeten. Teljes 2 napos passzivitás(semmi sport, semmi torna, minimális óvatos gyaloglás) esetén viszont tünetmentes vagyok.  Az ilyen magamfajta "fordítva" reagálósaknak milyen módszert javasolsz?
    Köszönettel
    Béla

    Válasz
  19. Máté!
    Azt írtad, hogy az emelkedőn járás megnyitja a csigolya és keresztcsont közötti  izületet. A lépcsőzésnek, taposógépnek is ugyanilyen áldásos hatása van?
    (Úgy vetem észre épcsőn fölfele egy kicsit más szögben áll a talp, darabosabban mozgunk)
    üdv
    Béla

    Válasz
  20. Szia Máté!
    Weboldalad és a blogod egészen kiváló. Rendszeres olvasód vagyok, s már eddig is számos hasznos tippet és ötletet kaptam tőled, s mivel egy kis ágyéki sérvvel már rendelkezem (6 éve mutatták ki, azóta igyekszek a gerincemet kímélve edzeni), mától nem végzem a csípőemelés gyakorlatot a hasedzésem folyamán.

    Három kérdésem lenne hozzád:

    – Egy hónapja kezdtem el alkalmazni a Dragon Fly nevezetű hasizomgyakorlatot, mely kétség kívül a legnehezebb az eddigiek közül. Lehet hogy már ismered, mivel Bruce Lee is alkalmazta, illetve a Rocky filmekben Stallone is megmutatta mire képes benne. Itt van egy videó róla:
    http://www.youtube.com/watch?v=njKXkuhY7_0
    Szépen erősödök benne, eddig nem okozott semmiféle derékproblémát, de ezen cikked kapcsán megkérdezném, hogy mi a véleményed róla? Szintén kérdezném, hogy ha a derékügyileg rendben van, akkor "nyakügyileg" is?

    – A Plankból én leginkább az egykezes verziót szeretem nagyon (szintén nagyon hatékony, jóval kevesebb ideig képes az ember végezni, mint a hagyományos kétkezes verziót – lábak vállszélességű terpeszben, az egyik kéz magunk alatt alkarral befelé nézve, a másik a derékon nyugszik, ha már nem megy tovább, akkor pihenő nélküli karcsere – brutális 🙂 ) Ez szintén kedvező tulajdonságokkal bír a derékra nézve?

    – A felhúzás (elemelés) gyakorlat szabályosan végezve, nem brutálisan nehéz súllyal (max. testsúlyomnak 150 százalékával) sérvesítő hatású -e? Ugyanis a szakirodalomban már támogató és ellenzői véleményt is bőven olvastam.

    Munkádért hatalmas respect, s ahhoz jó egészséget kívánok:
    Nagy Sándor Csaba

    Válasz
  21. Kedves Mate!
    Pilatesz?
    Egy eve mutottek l5-s1 balra lesugarzo servel, egy fel ev utan elkezdtem jarni pilateszre, es azota vannak masik oldalra lesugrazo zsibbado fajasaim. A kerdesem az , hogy mi a helyzet a pilatesszel? Arthat? Ha jol vannak vegezve a gyakorlatok, jo mozgasforma? Ulo munkat vegzek, arra fogtam az ujra megjelent fajdalmakat…
    Koszonettel
    Emoke

    Válasz
    • Kedves Emőke!

      A fitness ágai között nem igazán vannak jó és rossz, ártalmas és kevésbé ártalmas sportok, sokkal inkább sérv szempontból jó, és kevésbé jó mozdulatok. Ha az edző felkészült – sajnos a mai edzőképzés nem ezt segíti elő – akkor könnyen ki tudja szűrni a rossz gyakorlatokat, és azokat kihagyja a programból. A pilatesben is – hasonlóan a jógához és a konditeremhez – rengeteg gerinc szempontból jó gyakorlat van, ami segít stabilizálni, anyagcsere szempontól javítani a gerincet. Viszont tény, hogy van benne pár olyan mozdulat is, ami ronthat a sérven. Ezeket ki kell hagyni, és akkor csak előnyödre válik.
      Ha pilatesben gondolkodsz, Gyergyói Szilviát keresd. Róla spec. tudom, hogy kiváló az ilyen jellegű felkészültsége.

      üdv:
      m.

      Válasz

Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .