Gerincpanaszok esetén természetesen első választásnak a célzott gyógytornát ajánlom, ezek közül is az autodekompressziós (ADT) terápiát. Ettől függetlenül előfordul, hogy a fájdalom csillapítására is szükség lehet.
Ebben a cikkben a legenyhébbtől a legerősebb gyógyszerek lehetőségein és lehetséges mellékhatásain megyünk végig.
Dr.Nyéki Gabriella írása.
Ma már pontosan tudjuk, hogy a régi „kímélet – ágynyugalom” gyakran káros tanácsával szemben a mielőbbi mozgás elkezdése, az aktivitás megtartása, és a pozitív hozzáállás az egyik legjobb út a gyors gyógyulás felé.
Ettől függetlenül előfordul, hogy gyógyszerre, kiegészítő terápiára van szükség.
Ebben az esetben az ADT-vel párhuzamosan a következő
lehetőségek állnak a rendelkezésünkre:
- A tradicionális gyulladáscsökkentéssel kell kezdeni:
- borogatás,
- jegelés,
A fentiek gyengéd úton segíthetnek a fájdalom és gyulladás csökkentésében.
Hatásmechanizmus:
– Akut gyulladás esetén vagy friss sérüléseknél a hideg borogatás válik be: hatása az izmok görcsösségének csökkentése és a fájdalom enyhítése, pl. Nyak, válltáji panasz esetén.
Te láttad már, hogy
Megújult a Gyógyítsd meg az
ágyéki porckorongsérved oktatócsomag?
Ez A TELJES MEGOLDÁSRENDSZERÜNK ÁGYÉKI (DERÉKTÁJI) PORCKORONGSÉRVESEKNEK
2. Ha ez nem volt elég, akkor nem szteroid gyulladáscsökkentő kenőcsökkel folytathatjuk a terápiát.
Ezek recept nélkül kapható diclofenac hatóanyagú krémek, melyek a gyulladás csökkentésében tudnak segíteni.
3. Ha a gerincpanaszok és a gyulladás valószínűsége továbbra is fennáll, akkor szájon át szedhető, nem szteroid gyulladáscsökkentő tablettákra térünk át.
A nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek gyakori alkalmazása esetén megnő a mellékhatások valószínűsége, például nemkívánatos vesebántalmak, vérzési problémák, továbbá gyomor-és bélnyálkahártya- fekélyek kialakulása.
Hogyan működnek a nem szteroid gyulladáscsökkentők: A gyulladás során felszabaduló anyagok szövetkárosító hatásúak. A szövetkárosodás fájdalmat okoz, ezert is fontos a gyulladás megszüntetése. A nemszteroid gyulladáscsökkentők hatásukat úgy fejtik ki, hogy egy ciklooxigenáz (COX) nevű enzimet gátolnak. A COX-enzimből két típus van a szervezetben, az egyik (COX-1) állandóan jelen van a gyomorban, vesében és az érfalban, és élettanilag jelentős funkciókat lát el. A COX-2-enzim alapállapotban alig mutatható ki, csak kóros folyamatok hatására keletkezik, és olyan anyagok termelését segíti elő, melyek gyulladást váltanak ki a sérülés helyén, fájdalomkeltő hatásuk van. A COX-2-gátló nemszteroid gyulladáscsökkentők így csillapítják a fájdalmat, csökkentik a gyulladást kiváltó anyagok képződését.
Lehetséges mellékhatásaik:
A gyomorban található COX-1-enzim hatására olyan anyag keletkezik, mely megvédi a gyomornyálkahártyát a gyomorsav maró hatásától. Ha nemszteroid gyulladáscsökkentőt szedünk, akkor gátoljuk ennek a védőanyagnak a képződését. Következésképp ha valaki nagy mennyiségű gyulladásgátlót szed huzamosabb ideig, előbb kisebb sebek, majd fekély, esetleg vérzések alakulhatnak ki. A gyomornyálkahártya helyi károsodásának csökkenése érdekében a gyógyszert étkezés után bő folyadékkal kell bevenni. Ha valaki gyomorfekélyben szenved, tilos nemszteroid gyulladásgátlót szednie!
4. Több hete fennálló és oki szintű mozgásterápiára sem szűnő gerincpanaszokra alkalmazhatjuk a helyi, a gyulladt ízületbe adott kortikoszteroid injekciót.
A test különböző részeinek, döntően a mozgásszerveknek kortikoszteroid injekcióval való infiltrációja a gyulladáscsökkentő hatása miatt a reumatológusok egyik leghatékonyabb módszere. A gyorsan felszívódó kortikoszteroid injekciók helyét mára már átvették az elhúzódó felszívódású (úgynevezett depot) készítmények, melyek az infiltráció helyén tartósan magas koncentrációt elérve hosszú távú gyulladás csökkentő hatást biztosítanak.
Lehetséges mellékhatások:
A peri-illetve intraartikulárisan, esetleg lágyrészbe adott injekció előbb-utóbb felszívódhat a szisztémás keringésbe, így még a legnagyobb odafigyelés mellett is járhat mellékhatásokkal. Emellett az injekcióban illetve infúzióban adott szereknek a fő veszélye, hogy az injekciós tűvel fertőzést juttathatunk a szúrás helyén a szervezetbe és az ízületekbe, de ez minden injekciós kezelésre igaz, ami kellő körültekintéssel elkerülhető.
5. A végső esetben, a kortikoszteroid készítmények adása jön szóba.
Itt a számos mellékhatás inkább a szteroidok tartós adása utána jelentkezik, pl. a csontritkulás, vízvisszatartás.
Itt a praxisomban a két leggyakrabban észlelt mellékhatást emelném ki:
- akár EGY szteroid tartalmú injekció is felboríthatja a vércukor szintet
- és emelheti a vérnyomást – a vérnyomás ingadozás akár több héten át eltarthat.
A szteroid blokádoktól sokan félnek. Mint minden terápiára itt is igaz, hogy a várható haszonnak meg kell haladnia a kockázatot.
Összefoglalva:
Soha ne felejtsük el, hogy a megfelelően végzett autodekompressziós terápiával (ADT) , az otthon végezhető tornával hosszú távú gyógyulást érhetnek el a gerincpanaszokkal élő páciensek, míg a fájdalomcsillapítás csak átmeneti hatású, a célja, hogy mielőbb jussunk el a szabad mozgásig – így a valóban érdemi terápiáig.
Dr.Nyéki Gabriella
Nyéki doktornő elérhetősége:
Debrecen környéke.
Időpont egyeztetés telefonon: 06 30 466 06 27