Hova küldhetem a tanfolyamot?
Add meg a keresztneved és az e-mail címed, és indulunk is!
Voltam ebben a cipőben, és szó szerint legalább ezerszer végighallgattam ezt a történetet. Ha ismerősek a fentiek, akkor itt az ideje szétnézned a porckorong.hu-n!
Bene Máté vagyok, gerincsérvre szakosodott gyógytornász. Ezt az oldalt több, mint 15 éve azért kezdtem el szerkeszteni, mert korábban nyaki gerincsérves fizioterapeuta tanulóként totálisan elfogadhatatlan értezem a fenti helyzetet. ( - bár az ilyen jellegű értelmetlen "post itezést", mint a "porckorongsérves" elég károsnak tartom, mert legtöbbször teljesen feleslegesen identifikálnánk beteggé. )
Ezért az egyik fő célomként tűztem ki, hogy aki erre az oldalra megérkezik, az:
Fontos számomra, hogy :
Ember végezte el az ingyenes tanfolyamomat
Megtekintés a YouTube-os és fb-os oktatóvideóimon
Elégedett oktatóanyag vásároló
Kiképzett preventív gerinc edző és jóga oktató
Napi szinten rengeteg köszönőlevél és visszajelzés érkezik ezért a munkáért.
off.:végtelen undorodom az interneten szokásos önfuttatástól, ezeket azért írom le, mert úgy gondolom, hogy fontos, hogy lásd, hogy neked is hasznos, amit itt megtanulhatsz.
Természetesen nem lehet minden sérvet megoldani műtét nélkül, és nem minden állapotból lehet visszafordulni, az esetek döntő - döntő többségében igen, és azon vagyunk, hogy amíg igen - a kutatás szerint ez nem az MRI felvételen, hanem sokkal inkább a tüneteiden múlik - addig itt hasznos információkat találj, hogy nagyobb esélyed legyen az egészséges gerincel élt, teljes élere.
Egy olyan gondolkodásmód, amit kizárólag gyógytornász és orvos kollégáimmal alkalmazunk. A tudomány az utóbbi időben megdöbbentő szinten gyorsult fel a gerincre vonatkozó kutatást illetően - így sokkal pontosabban, célzottabban, rengeteg felesleges "sallangot" elhagyva is lehet(ne) gerincproblémákat kezelni.
Mivel a jelenleg elérhető műtét nélküli mozgásterápiás módszerek egy része évtizedekkel ezelőtt alakult ki, sokukat nem látom olyan szinten hatékonynak, mint lehetnének akkor, ha magukba foglalnák azokat az ismereteket, amire az utóbbi években tettünk szert.
Az ADT semmiben nem tér el haladó fizioterápiás elvektől - egyedül abban, hogy semmilyen korábbi dogmához nem ragaszkodva fel is használja azokat.
Pár éve kiképeztem 26 gyógytornász-fizioterapeuta kollégát, akik ma már országszerte kezelik ezzel a látásmóddal a degeneratív gerincproblémával rendelkező pácienseiket. Az Autodekompresszió (ADT) módszere dogmák helyett a modern tudományos eredményekre épít - a legújabb kutatás, amit felhasznál, 2024-es - hajlandó elengedni azt, ami elavult, és beépíti azt, amit érdemes, és amennyire ez lehetséges oki szinten, rendszerszemlélettel, célzott mozgásterápiával kezeli a szakorvos által diagnosztizált gerincsérves emberek problémáját. ( - fontos: mindig kételkedj abban aki az "oki szinten" szavakkal túl magabiztosan dobálózik, mert rengeteg faktor járul hozzá egy gerincfájdalomhoz, így nehéz megmondani mi a pontos oki faktor .)
Máté gerinc témában keresett előadó és szakértő, gyakran kérik a véleményét számos helyi és országos médiumban: RTL Klub, TV2, M1, Rádió 1, Tilos Rádió, Karc Fm, Házpiatika.com, Duna TV, M1, WNM.hu, 108.hu, Fem3Café, stb…stb... Rendszeresen hívják előadni egyetemek és kórházak által szervezett továbbképzésekre, szakmacsoportos képzésekre, szakmai konferenciákra. Máté kollgái is egyre gyakrabban írnak, nyilvánulnak meg a különböző médiákban, és érhetők el az ország különböző pontjain, tevékenykednek a gerincvédelem különböző területein.
Máté a Rádió 1-en Balázséknál - a teljes beszélgetést megtalálod itt fent a blogban.
Máté a gerincfájdalomról beszél a Fem3 Café-n.
A 2019-es Gerinc Napon közel 1000 fő vett részt.
A 2023-as Gerinc Napot meg kellett ismételnünk, mert 3 óra alatt betelt az ELTE előadója...
Máté az M1-en a porckorongsérv műtét elkerülésének a lehetőségeiről
Máté a hétköznapi praktikákról beszél a gerincsérv elkerüléséhez a TV2-ben.
Máté a TV2 Egészségklinika című műsorában
Máté a gerinctorna és a helyes ergonómia szerepéről beszél a gerincbetegségek elkerülésében
Máté az M1-en beszél a jóga és a gerincsérv
lehetséges összefüggéseiről
Mátét a reggeli sport adásban az élsport és a gerincbetegségek összefüggéseiről kérdezte Csisztu Zsuzsa
Az autodekompressziós terápia ( ADT ) a porckorongsérv és a degeneratív gerincbetegségek modern mozgásterápiás megközelítése. Az elve, hogy a porckorongsérvet ne a tünetek szintjén, hanem:
lehet érdemben és tartós eredménnyel megoldani.
A kezelés egyik pontja, hogy felmérjük a páciens állapotát, megkeressük, a legfontosabb faktrokat, és azokat célozzum meg, hogy a lehető legnagyobb hatást a lehető legrövidebb idő alatt érjük el.
Tényleg dekompresszió?
Igen, de abszolút nem ez a lényeg.
A csigolyák gyakorlatokkal történő, átmeneti elávolítása sokat könnyíthet az aktuális fájdalmakon, de rengeteg mindent csinál ez a tevékenység.
Rövid távon:
Ha sérved vagy bármilyen degeneratív gerincproblémád van, akkor borítékolható, hogy az izmaid erősen túlfeszülnek a problémás csigolyáid környékén. Nyújtózkodni esélyed sincs, ha nem "engeded el" hozzá ezeket a feszültségeket, így a dekompresszió közben "letanítod" a gerincedet az ilyen téves önvédeli mechanizmusokról - gyorsabban könnyebbülsz meg. Vicces, amikor valaki ezt géppel próbálja elérni : pont a lényeg - ez az elengedési képességet nem gyakorolja az idegrendszer - pedig kéne...
Hosszú távon azt szerenénk, hogy a gerincet övező izmok képesek legyenek tartósan egy olyan közeget teremteni a porckorong és a csigolyákat összekötő ízületek számára, ahol minden alkatrészed jól érezheti magát. A porckorong eltávolodhat az idegtől, vagy a kisízület attól a struktúrától - ez a fancy elnevezése valamelyik alkatrészednek - ami a tüneteidért felelős.
Mindezt nem egy külső eljárással vagy készülékkel hozzuk létre - szerintem ezek hatása csak átmenti és jelentéktelen - hanem a gerinc körüli izmokat irányító idegrendszert "tanítjuk meg rá", hogy képes legyen ezt a porckorong szempontjából ideálisabb csigolyahelyzetet fenntartani. Ez nem az izmok erejéne a kérdése, hanem az együttműködésüké, így önerőből, saját magadnak kell gyakorolnod ezt.
/ Ez egy fontos pont : ha ugyanazon a napon, ugyanabban az MRI készülékben ugyanaz a beteg egy másik gerincpozícióban egy "más" sérvet fog mutani - attól függően, hogy a csigolyái milyen helyzetben vannak. Egy MRI készülékben, tehermentesített pozícióban fekve persze ennek kisebb jelentősége van, de a hétköznapi életben, "terhelt" pozícióban - már nem pici! :) /
Mivel a gerincsérv vagy a szegmentális instabilitás tünetei egy hosszú folyamat eredményei - mely során felborul a gerinc ideális terhelési viszonyait szabályozó görbületrendszer és az azt fenntartó ideg-izom minta - úgy gondolom, hogy ezt (is) muszáj céloznunk és javítanunk a tartós gyógyulás érdekében.
Mivel a probléma kialakulásának ideje alatt egy sor kompenzciót tanul fel a testünk, ez egy precíz látásmódot igénylő munka. Az ADT a maga lényeglátásával ezt törekszik visszaállítani, így nem "csak" a sérv és az instabilitásos tünetek, hanem az a tartás és mozgásminta is kezelésre kerül, ami sokszor a témban jellemző kiújulások oka lehet.
A nyolcvanas - kilencvenes éveknek szeretjük a zenéit - viszont eszünk
ágában nincs leállni az akkori mozgásterápiás tudásnál és dogmáknál:
Minket az érdekel, hogy jobban legyél, ezért egy percig nem köt meg minket az a "tehetetlenségi erő", ami a modern kutatási eredmények ELŐTT kiakakult gerincterápiás módszereket azok tradíciói és dogmái - miatt lelassítják.
ADT-s gyógytornászként folyamatosan tanulunk, bújjuk a ropogós kutatásokat, nemzetközi konferenciákra járunk, igyekszünk mindent megvitatni, beéptíteni és folyamatosan fejlődni, hogy a legjobbat tudjunk adni a hozzánk fordulóknak.
Ennek nagyon fontos része hogy nem teszünk felesleges lépéseket.
Nem fogunk semmi olyat csináltatni Veled, amire nincs szükség. Elvünk a jó értelemben vett minimalizmus: ami nem szükséges, az felesleges - és ha tényeleg a lényegre tudjuk tenni a fókuszt, akkor a tempó hirtelen jelentően felgyorsulhat.
Ezt a megközelítést az országban jelenleg 26 gyógytornász-fizioterapeuta és orvos gyakorolja - őket megtalálod a porckorong.hu/kezelések/adt menüpontja alatt.
Természetesen biztos eredményt ígérni ebben a műfajban nem lehet - többek között azért sem, mert a degeneratív gerincproblémák tüneteinek az oka a modern kutatás szerint sokszor akár depresszióban, álmatlanságban, pszichés faktorokban (is) rejlik - viszont azt igen, hogy mindent megteszünk a dolog érdekében.
Emberségesen - a pácienst egyenrangú félként kezelve:
Sajnos mindannyian tapasztaltuk már, hogy az egészségügyben - természetesen hatalmas tisztelettel a rengeteg elhivatott kollégának - azért találkozunk a betegeket "tajszámként" kezelő figurákkal is. Ez nálunk elképzelhetetlen.
Az ADT-s kollégák kiválasztásánál külön törekedtem arra, hogy ne "csak" egy erős mozgásterápiás szemléletettel, hanem emberséges szakemberekkel dolgozzunk együtt.
Kiemelten törekszünk rá, hogy 110%-osan odafigyeljünk a pácienseikre, válaszoljunk minden kérdésre, megtanítsuk őket a hétköznap is fontos ismeretekre - így a páciens nem elsősorban gyógyítást, hanem "oktatást" kap azt illetően, hogy hogyan segítheti a saját gyógyulását - a tornával és főképp az "odafigyelni valókkal".
Célunk, hogy mielőbb megtanuld amit csinálod kell, egy percig "ne függj" tőlünk - ezért az esetek döntő többségében meglepően kevés találkozás is elég, hogy a páciens megtanulja amit a gyógyulás legjobb esélyéhez az ő szempontjából tennie/tudnia kell.
Miben más egy Autodekompressziós ( ADT) kezelés?
Hadd hozzak erre egy szemléletes példát: ha egy olyan szerencsétlen helyzet adódna, hogy egy autós koccanásban kellene részt venned, milyen autóban ülnél szívesebben? Egy hetvenes években gyártottban, vagy egy olyanban, ami a modern törésbiztonsági elveknek felel meg?
A probléma az, hogy a gerinc működéséről, műtét nélküli terápiájáról olyan gyökeresen változtak meg a tudomány koncepciói az elmúlt pár évtizedben, aminek a műtét nélküli terápiás hozzáállást alapjaiban kellett volna megváltoztatnia.
Sajnos azonban ennek a tudásnak a beszivárgása a terápiába nagyon lassan történik meg -így tisztelet a ritka kivételnek - a műtét nélküli mozgásterápiás módszerek közül sok bár abszolút nem "hibás", de kissé elavult, és ezért ritkán kellően lényeglátó.
Mindig sikerül elkerülni a műtétet és mindig hatékony a terápiánk?
Nem. Sajnos ez nem mindig sikerülhet. De nagyon nagyon sokszor igen! Élmény látni, hogy a kollégáim pont ugyanolyan erővel törekszenek a pácienseket ehhez elvezetni, ahogy törekszem a gyógyulásban hasznos információk megosztására itt az oldalon, és a az ehhez szükséges tudás átadására a továbbképzéseimen.
Mit kell Neked tudnod, ha megkeresed a kollágáimat?
A legfontosabb, hogy legyél előítélet és elvárásmentes, mert nem feltétlen azt fogod kapni, amire számítasz!
/ mondok erre pár példát: Az emberek legtöbbször gyakorlatokért jönnek hozzánk. Sokan úgy gondolják, hogy minél több gyakorlatot kapnak, annál jobb. Tudnod kell, hogy a kutatás azt mutatja, hogy egy krónikus derékfájás esetén a gyógytorna gyakorlatai kis esélyel lesznek bármivel hatékonyabbak, mint bármilyen nem specifikus mozgás. Jó eséllyel gyakorlatból keveset fogunk mutatni neked - előfordult már olyan is, hogy csak egyetlen egyet - az viszont nagyon erősen célra tart. Előfordulhat, hogy nem is tornagyakorlatot fogsz kapni, hanem egy alig látható mozdulatot, ami naponta rengetegszer meg kell majd csinálnod. Ha Te abba a tévhitben élsz, hogy sok gyakorlatra van, akkor csalódni fogsz, hiába kaptad meg a legjobb kucsod a probléma megoldáshoz. )
Számíts rá, hogy a kollégák nagyon sok kérdést fognak feltenni Neked : többek közt érdekelni fogja őket, hogy hogyan telik egy napod, milyen terheléstől/pozíciótól/mozdulattól fáj és mitől könnyebbül meg a tüneted, volt-e előzménye, stb.,stb.,stb... Ez lehet hosszú lesz. Érdemes előre figyelni kicsit magad és megjegyezni a visszatérő elemeket.
Majd teszelni fogják a tünetedet, és amikor összeáll a kép, akkor főképp tanítani fognak.
Megmutatják, hogy mit kerülj el, hogyan végezd a sportjaidat, mennyit és mikor pihenj, ill. jó eséllyel adnak majd pár gyakorlatot.
De még az is lehetséges, hogy helyette annyit javasolnak majd, hogy bizonyos időnként menj el sétálni.
/ Igen, jól olvasod! A krónikus derékfájások esetén a legtöbb gyógytorna gyakorlatnak pl. nincs szignifikánsan nagyobb hatékonysága, mint bármilyen "random" nem specifikus mozgásnak - ebben az esetben biztosan nem fogunk "fárasztni" olyan gyakorlatok betanításával, melyek bonyolultságuk miatt hozzánk kötnének, vagy amire nincs szükséged. /
Eredménycentrikusak vagyunk - ha látunk egyszerű megoldás, akkor azt fogjuk megmutatni felesleges "okoskodás" helyett.
/ Leonardo mondta, hogy az egszerűség a kifinomultság legmagasabb szintje - a kollégáimman nagyon sokat kellett és kell folyamatosan tanulunk ahhoz, hogy erre az egyszerűségre képesek legyünk. A valódi hozzáértés úgy gondolom ott kezdődik, ha meg tudjuk látni azokat a biomechanikai és egyéb faktorokat, melyek a legnagyobb eséllyel segíteni tudnak, és ezt a lehető legegyszerűbben / kivitelezhetőbben adjuk át./
Nagyjából ennyi.
Ami most épp a legjobban foglalkoztat:
Ami most szakmailag a legjobban foglalkoztat, az a fájdalom neurológiája és a centrális szenztizáció.
Megdöbbentően izgalmas területek - sokszor az ilyen jellegű ismerek hiánya miatt célzunk rosszul a pácienseinknél - mindenáron strukturális okot keresve ott, ahol (már) nincs is annyira. Két éve állt össze ebből egy képzés a kollégáknak, idén pedig manuálterapeuták számára - 10 éve talán az első olyan, amivel végre elégedett is vagyok. :)
Amit kérem ne kérj és ami miatt ne írj rám:
6 éve kizárólag az oktatásában dolgozom, pácienst egyáltalán nem vállalok - ezt kérem tartsd tiszteletben, és ne írj ilyen irányú üzenetet. Pár éve a kiszakadt sérves családtagomat is a kollégáimhoz küldtem - ezt ennyire komolyan veszem. Máig semmi baja, és náluk Te is nagyon jó helyen fogsz járni - nyugodtan bízd rájuk magad.
4 részes INGYENES videósorzat, amiből megtanulod a porckorongsérv praktikus tudnivalóit. Azért hasznos, mert ha érted a miérteket, akkor könnyebb megoldani a dolgot.